T. 65.1, s. 61-65

Gema TRIGOS-PERAL
Muzeum i Instytut Zoologii PAN
ORCID: 0000-0002-8713-5703

Zarys treści: Park Pole Mokotowskie, ze swoją dużą powierzchnią (73 ha) i strategicznym usytuowaniem, jest jednym z głównych obszarów rekreacyjnych Warszawy. Ten park miejski stał się także jedną z głównych ostoi bioróżnorodności w tym zurbanizowanym środowisku. Te dwa czynniki sprawiają, że park jest miejscem wartym zbadania i zachowania. W tym celu przeprowadzono wstępne badania arachnofauny parku, wykorzystując pułapki glebowe (Barbera) jako metodę pobierania próbek. W rezultacie odłowiono 25 gatunków pająków i 7 gatunków kosarzy. Wśród nich potwierdzono obecność dwóch gatunków o szczególnym znaczeniu ze względu na ich inwazyjny charakter: Nelima sempronii i Opilio canestrinii.

Słowa kluczowe: pająki, kosarze, parki miejskie, gatunki inwazyjne

Abstract: Park Pole Mokotowskie, with its large extension (73 ha) and strategic situation, is one of the main recreational areas in the city of Warsaw. This urban park has also become one of the main biodiversity refuge within this urbanized habitat. These two factors make of this park a place worth to be studied and conserved. With these aim, we have carried out the preliminary study of the arachnofauna of the park by using pitfall traps as sampling method. As a result, we found 25 species of spiders and 7 species of harvestman. Among them, the presence of two species of special relevance due their invasive character has been confirmed: Nelima sempronii and Opilio canestrinii.

Key words: spiders, harvestmen, urban parks, invasive species

Zalecany sposób cytowania/Cite as: Rutkowski T., Trigos-Peral G., 2020, Pająki i kosarze Pola Mokotowskiego w Warszawie – dane wstępne, Prace i Studia Geograficzne, 65.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 61-65

Wpłynęło: 09.05.2019
Zaakceptowano: 13.12.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in RUTKOWSKI Tomasz, Tom 65 zeszyt 1, TRIGOS-PERAL Gema and tagged , , , , , .